Popis práce vojenského odstřelovače

Sniper
Sniper. (Zdroj: neznámý.)

(Pozn.: V různých armádách se může role odstřelovače více či méně lišit, zde uvedené je spíše obecného rázu.)

Primárním úkolem odstřelovače je podpora bojových operací přesnou střelbou na nepřítele na velkou vzdálenost. Tím sniper způsobuje nepříteli ztráty, zpomaluje jeho pohyb, demoralizuje vojáky a vnáší mezi ně zmatek. Sekundárním, přesto neméně důležitým úkolem je sběr informací na bojišti.

Dobře vycvičený sniper je pro své nadřízené všestranný pomocník. Důležitost odstřelovače se nehodnotí pouze počtem zabitých nepřátel. Už jen jeho přítomnost vyvolává v protivníkových řadách strach a ovlivňuje jeho rozhodnutí a činnost. Odstřelovač posiluje palebnou sílu jednotky. Role odstřelovače je unikátní v tom, že se jedná o jediný prostředek, který je schopný likvidovat bodové cíle na vzdálenosti mimo efektivní dostřel útočných pušek (např. : pušek M16, mluvíme-li o americké armádě). Tato unikátnost je umocněna, pokud se cíl pohybuje mezi civilním obyvatelstvem, jemuž by automatické zbraně nepochybně způsobily nežádoucí ztráty. A jakmile zemřou civilisté, vyvolává to vývoj veřejného mínění nepříznivým směrem.

Odstřelovači se využívají na všech úrovních konfliktů. Od konvenčního ofenzivního a defenzivního boje, přes hlídky, léčky, protiodstřelovačské operace až po vojenské operace v zastavěných oblastech. Úkolem odstřelovače se často stává eliminace klíčových osob v nepřátelských řadách. Mezi ně patří velitelé, posádky automatických zbraní, komunikační specialisté a radio operátoři, pozorovatelé a odstřelovači. Činnost snipera musí být zkoordinovaná s činností ostatních oddílů. Nesmí se stát, že by v jedné oblasti operoval sniper a jiní vojáci a jedna skupina by o té druhé nevěděla!

Aby mohl odstřelovač odvádět kvalitní práci, musí být psychicky a fyzicky připravený a ovládat následující dovednosti:

  • techniky utajení a kamufláže;
  • práce s mapami, náčrty, leteckými snímky apod.;
  • průzkum oblasti;
  • rychlé rozpoznání nepřátelských osob;
  • lokalizace a identifikace zvuků;
  • vytrvalost při dlouhotrvajícím čekání;
  • střelba na větší vzdálenosti za jakýchkoliv podmínek.

Vybavení, které s sebou sniper nese na misi, by mělo obsahovat jen nutné věci. Vedle zbraně sem zpravidla patří dalekohled (nebo jiné pozorovací zařízení), hodinky, mapa, kompas a maskovací oděv.

Každá zbraň má charakteristický zvuk. Pokud si vezme sniper do akce zbraň, jejíž zvuk se liší od zbraní ostatních vojáků používaných v operační oblasti, upoutává tím pozornost. Jestli se odstřelovač rozhodne pro výzbroj, kterou má ve výbavě nepřítel, musí o tom dát vědět svým kolegům, aby je zbytečně nemátl. Kdyby tak neučinil, vystavuje se riziku „friendly fire“.

Mezi potřebné doplňkové vybavení spadá fotoaparát/kamera, zvukový záznamník, tužka a poznámkový blok, mapa oblasti, kamuflážní barvy a prostředky na čištění zbraně.

Reference

Autor článku: Redakce Specwar.info | Článek vložen 10. 3. 2010